Evden eve taşınmanın stresini azaltmak ve kolaylık sağlamak için doğru şekilde hazırlanmak önemlidir.

marangozlu taşımacılık

Taşınmaya rahat hazırlanmak için;

  • Evdeki Fazla Eşyalarınızdan Kurtulun

Evdeki fazla veya artık gereksiz olduğunu düşündüğünüz eşyaları yeni taşınacağınız eve götürmemek için eleyebilirsiniz.

Hala kullanılabilir eşyalarınızı ihtiyaç sahiplerine bağışlayabilirsiniz. Ayrıca iyi durumda olan eşyalarınızı değerlendirmek isterseniz ikinci el ürünleri satıldığı birçok platform ile uygulamada da satabilirsiniz. Kimseye faydası olmayacağını düşündüğünüz eşyaları ise çöpe atın.


  • Yiyecek Alışverişinize Dikkat Edin

Taşınırken yiyeceklerinizi de beraber taşımayı önermiyoruz. Bu yüzden taşınmaya az bir zaman kala mutfaktaki yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir. Taşınmanıza sayılı günler varken markette yapacağınız günlük alışverişlerle idare edebilirsiniz.

  • Eşyalarınızı Toplamaya Odalardan Başlayın

Eşyalarınızı toplama ve kolileme işlemlerini bir iki haftaya yayarak planlamanız sizin daha rahat hazırlanmasını sağlayacaktır.

Taşınmaya karar vermenizden sonra yapacağınız iş şey koli biriktirmeye başlamak olmalıdır. Market, beyaz eşya ve mobilya mağazalarından koli isteyebilirsiniz.


Paketleme işlemine önce hangi eşyalardan başlamalıyız ?

1- Değerli eşyalar, nakit ve değerli evraklar
2- Kitaplar
3- Biblo ve tablolar
4- Gümüşlük içleri ve çekmeceler
5- Çarşaf ve diğer ev tekstilleri
6- Kışlık veya yazlık giysiler ve ayakkabılar
7- Az kullanılan mutfak eşyaları
8- Mutfak elektronik eşyaları
9- Taşınma günü ise kalan mutfak eşyaları ve giysiler paketlenir

Eşyalarınızı toplamaya ilk olarak en az kullandığınız odalardan başlayarak ilerleyin. Paketlediğiniz ve kolilere yerleştirdiğiniz eşyaların hangi odaya ait olduğunu, kimin olduğunu belirtmeniz taşınırken size ve nakliye firmasına büyük kolaylık sağlayacaktır. Aynı zamanda kolilerin önceliklerini belirtecek şekilde bir yazı yazmanızda size fayda sağlayacaktır.

Mutfak eşyalarınızı toparlarken yanlış paketleme sonucunda tabak ve bardaklarınızın kırılmasını tabiî ki istemeyiz. Kırılacak türden cam ve porselen ürünlerinizi teker teker kağıtlara sarmanız gerekir. Bardakların dış kısımlarını sarmaya dikkat edin. Yerleştirme işlemi öncesinde kolilerin alt ve yan taraflarına çarpma ve düşme olaylarına karşı tampon görevi görebileceği şekilde kağıt kırıştırarak koyun. Kolinizin üzerine “Kırılabilir, Kırılacaklar” diyerek not düşmeyi unutmayın.

Mutfaktaki elektronik aletlerinizi ise orijinal kutularında taşımanız en doğrusudur. Kutuları yok ise aletleri iyice sarıp koliye yerleştirmeli ve kolide boşlukları yine aynı şekilde kağıtlarla doldurarak hareket etmesini engellemeniz gerekir.

Kalan yiyecekleriniz eğer uzun bir mesafeye taşınıyorsanız bozulabilir. Ancak kısa mesafe şehir içi taşınmalarınızda plastik kaplar içerisinde taşımanız ekstra bir koruma sağlar. Donmuş gıdalarınızı da yine aynı şekilde bir sızıntı ve akma olmaması için plastik kaplar içerisinde taşınmanızda fayda var.

Mobilya ve beyaz eşyaların paketlenmesi genellikle nakliyat firmaları tarafından yapılsa da önlem almak isterseniz nakliye firmasından önce alacağınız balonlu naylon ile birkaç kat sarabilirsiniz. Televizyonlar diğer eşyalara göre daha hassas bir ürün olduğu için nalburdan alacağınız strafor ile paketlemeyi kendiniz yapabilirsiniz.

  • Kıymetli Eşyalarınızı ve Dosyalarınızı Diğer Eşyalarınızdan Ayırın
Nakliye firmalarının sizin değerli eşyalarınızı ve dosyalarınızı taşıma gibi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bunu için bu eşyalarınız için önceden bir çözüm bulmanız gerekmektedir.

  • Aboneliklerinizi Yeni Adresinize Taşımayı Unutmayın

Elektrik, doğalgaz, su, internet gibi son faturalarınızı ödemeyi, aboneliklerinizi yeni adresinize taşımayı ya da iptal ettirmeyi unutmayın.

Sonuç olarak siz özel eşyalarınızı hazırlayın gerisini Yıldız Nakliyat’a bırakın. Bandırma evden eve nakliyat taşımacılığının 1 numaralı firması Yıldız Nakliyat asansörlü taşımacık hizmeti ile yanınızdadır.